11 Kasım 2012 Pazar

Yirmi Beşinci Lem’a

Yirmi Beşinci Lem’a

 
Hastalar Risalesi 

Yirmi Beş DevâdırYirmi Beş Devadır; (Hastalara bir merhem, bir teselli, manevi bir reçete, bir iyadetü’l-marîz (hastayı ziyaret etme) ve geçmiş olsun makamında yazılmıştır.)

 

İhtar ve İtizar

        Bu manevî reçete, bütün yazdıklarımızın fevkınde (üstünde) bir sür’atle (Haşiye); Bu risale dört buçuk saat zarfında te’lif edilmiştir) te’lif edildiği gibi; hem umuma muhalif olarak tashihata ve dikkate vakit bulmayarak, te’lifi gibi gayet sür’atle, ancak bir defa nazardan (yani gözden) geçirildi. Demek müsvedde-i evvel (ilk önce yazılan) hükmünde müşevveş (Karışık) kalmıştır. Kalbe fıtrî bir surette gelen hatıratı, san’atla ve dikkatle bozmamak için, yeniden tedkikata lüzum görmedik. Okuyan zâtlar, hususan hastalar bazı nâhoş hoşa gitmeyen ibarelerden veyahud ağır kelimelerden ve ifadelerden sıkılıp gücenmesinler, bana da dua etsinler.

         Şu lem’ada, nev-i beşerin on kısmından bir kısmını teşkil eden musibetzede (bela ve sıkıntıya uğrayan) ve hastalara hakikî bir teselli ve nafi (yararlı, kazançlı) bir merhem (ilaç) olabilecek Yirmi Beş Devayı icmalen (özetleyerek) beyan (açıklıyoruz) ediyoruz.
 


اَلَّذِينَ اِذَآ اَصَابَتْهُمْ مُصِيبَةٌ قَالُوۤا اِنَّا ِللهِ وَاِنَّآ اِلَيْهِ رَاجِعُونَ 1

وَالَّذِى هُوَ يُطْعِمُنِى وَيَسْقِينِ وَاِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ 2

 
 
ŞU LEM’ADA, nev-i beşerin on kısmından bir kısmını teşkil eden musibetzede ve hastalara hakikî bir teselli ve nâfi bir merhem olabilecek Yirmi Beş Devâicmâlen beyan ediyoruz.
Haşiye-1
Bu risale dört buçuk saat zarfında telif edilmiştir. Evet (Rüştü), Evet (Re’fet), Evet (Hüsrev); Evet (Said)

Dipnot-1
“O kimseler ki, başlarına bir musibet geldiğinde ‘Biz Allah’ın kullarıyız; dönüşümüz de ancak Onadır’ derler.” Bakara Sûresi, 2:156.

Dipnot-2
“Beni yediren ve içiren Odur. Hastalandığımda bana şifa veren de Odur.” Şuarâ Sûresi, 26:79-80.


 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder